Zoeken

Start Datum
Gelieve "aanhalingstekens" te gebruiken indien u wilt zoeken op een exacte woordcombinatie. Eind Datum
Categorie
Jaar

Geneesmiddelensector helpt Waalse export verdubbelen

06-07-2010

De Waalse ondernemersorganisatie 'Union Wallonne des Entreprises' (UWE) heeft eind juni gemeld dat de verdubbeling van de Waalse export tussen 2002 en 2008 onder meer te danken is aan de uitvoer van geneesmiddelen. Het aandeel van geneesmiddelen in de Waalse uitvoer is in die periode gestegen van 7 tot 11 %.

De evolutie van de Waalse geneesmiddelenexport is vergelijkbaar met het groeiende aandeel van (bio)farmaceutische producten in de totale Belgische uitvoer. Tussen 1995 en 2008 steeg het aandeel van geneesmiddelen in de totale Belgische uitvoer van 2 % tot 11 %. Daarmee levert de sector een positieve bijdrage van 4,3 miljard euro, terwijl de totale Belgische handelsbalans 1,5 miljard euro in het rood staat.

Terwijl de totale Belgische export sedert 1995 jaarlijks gemiddeld met 7,4 % is toegenomen, is het aandeel van geneesmiddelen in de totale Belgische uitvoer vervijfvoudigd. Die stijging blijkt uit onderstaande grafiek.

Grafiek: Geneesmiddelenexport en het aandeel in de totale Belgische uitvoer

 

Naast zijn bijdrage tot de Waalse en Belgische export, springt onze geneesmiddelenuitvoer ook op internationaal niveau in het oog: Volgens een OESO studie is België, op Duitsland na, het grootste exportland van geneesmiddelen ter wereld. Klik hier voor meer info. 

(Bio)farmaceutische sector levert bijna 11.400 jobs in Wallonië

45 % van de tewerkstelling in de chemische sector en life sciences in Wallonië is afkomstig uit de geneesmiddelenindustrie. Dat blijkt uit de studie van UWE. Het gaat om bijna 11.400 jobs van de 29.000 die de (bio)farmaceutische sector in ons land telt.

Bron: studie UWE

Biowin, de competiviteitspool van het Waalse Marshall Plan op het vlak van gezondheid, stimuleert de samenwerking van (bio)farmaceutische KMO's en multinationals en universitaire en niet-universitaire labo's in Wallonië. Biowin telt vandaag 16 R&D-projecten, in domeinen zoals kanker, infecties en het centrale zenuwstelsel, met een budget van 52,4 miljoen euro afkomstig van het Waals gewest en de (bio)farmaceutische sector. Daarbij zijn 89 actoren betrokken, waarvan 23 KMO's, 4 grote bedrijven en 62 universitaire en niet-universitaire labo's.

In april werd bekend gemaakt dat de 68 (bio)farmaceutische KMO's en multinationals lid van Biowin de laatste tien jaar 7.000 jobs gecreëerd hebben. Drie grote farmabedrijven, met name Baxter, GSK en UCB, zagen hun personeel jaarlijks gemiddeld met 9 % toenemen, voor de KMO's gaat het om een jaarlijkse gemiddelde van 5 %. Die laatste zijn trouwens verantwoordelijk voor een vijfde van die 7.000 nieuwe jobs. Klik hier voor meer info.

Ten slotte, de geneesmiddelensector heeft de afgelopen tijd te kampen gehad met structurele moeilijkheden (steeds complexere en duurdere R&D, slinkende octrooiperiode, steeds striktere veiligheidsvereisten, beperkte toegang tot de patiënt, aflopende patenten, ...), die het afgelopen jaar hebben geleid tot fusies en herstructureringen, niettemin blijft de sector investeren in België en intensief zoeken naar hooggekwalificeerde profielen. De eerste helft van 2010 hebben onder meer Baxter, UCB, J&J en GSK geïnvesteerd in research-en productiecentra en jobs in Waals-Brabant en Henegouwen.

Klik hier voor de studie van UWE.